Španija leži na jugozahodu Evrope in zavzema večji del Iberskega polotoka. Na severu meji s Francijo in Andoro, na zahodu s Portugalsko in z britansko kolonijo Gibraltar na jugu. Severnoafriški mesti pod špansko upravo mejita z Marokom. Del njenega ozemlja sta tudi dva arhipelaga: v Sredozemskem morju ležijo Balearski otoki in v Atlantskem oceanu Kanarski otoki.
Splošne informacije o Španiji
VIZUM: Slovenskim državljanom vizum ni potreben. Slovenski državljani lahko v vse države članice EU vstopajo z veljavno osebno izkaznico.
URADNI JEZIK: španščina (imenovana tudi kastiljščina) (v nekaterih predelih tudi katalonščina, okcitanščina, baskovščina ali galicijščina)
ZDRAVJE: Obveznih ali priporočljivih cepljenj za potovanja po Španiji ni. Priporočamo, da si pred potovanjem uredite ustrezno zdravstveno zavarovanje z asistenco v tujini.
VREME: Španija se nahaja v zmernem pasu, njen neenakomeren relief pa vpliva na veliko klimatsko raznolikost. Velikokrat se za podnebje Španije reče da je sredozemsko (mediteransko). To je le približno prav, saj ima samo priobalno področje vzhoda, jugovzhoda in juga sredozemsko podnebje. Na vzhodu in jugu Španije, kjer prevladuje sredozemsko podnebje (pogosto se navaja tudi kot subtropsko), so srednje mesečne temperature preko leta od 13 °C do 25 °C, v poprečju pade od 350 do 500 mm padavin. Za to področje je značilno dolgo, toplo, suho in sončno poletje, ko maksimalne temperature dosežejo tudi 48 °C. Sredozemska obala ima največje število sončnih ur v Evropi. Na vseh obalah so zime prijetne, na jugu celo tople. Severozahod Španije (atlantska obala, ki meji tudi na Biskajski zaliv) ima bolj sveže podnebje, kjer se temperature gibljejo med 8 - 20 °C.
HRANA IN PIJAČA: V Španiji priporočamo, da poskusite lokalne in sredozemske specialitete. Te pripravljajo z zelišči, ki rastejo na otokih, ter s paradižniki, melancanami, bučkami in paprikami. Nacionale jedi: »paella« – rižota s kokošjim mesom, zelenjavo, obložena z »gambereti« in školjkami; zaradi mletega žafrana je riž zlato-rumene barve; »caldera de pescado« – juha iz različnih vrst rib; »pa-amb-oil« – popečen kruh, pokapljan z olivnim oljem in namazan s paradižnikom ter obložen s koščkom pršuta ali sira; »tapas« – začinjene španske jedi, servirane na majhnih krožnikih (ob kozarcu pijače); »sangria« – vinski koktajl s sadjem in konjakom, pomarančnim in limoninim likerjem, vse skupaj dobro ohlajeno. Znana vina: rioja, faustino, sangre de toro..
VARNOST: Svetujemo previdnost pri uporabi množičnih prevoznih sredstev ter pri zadrževanju na krajih, kjer se zbira veliko število ljudi.
V turističnih krajih in večjih mestih je potrebno biti pozoren tudi/predvsem na tatvine in druge oblike pouličnega kriminala. Glede na pogostost kraj in vlomov ter v določenih primerih nasilnih kraj svetujemo pozornost in preudarno ravnanje na krajih, kjer je veliko turistov, predvsem pa na naslednjih krajih:
- Madrid: nedeljska tržnica "Rastro", staro mestno središče ter območja Puerta del Sol, Plaza S. Ana, obrobni deli parka "Retiro" v večernih urah;
- Barcelona: pristanišče, Ramblas, Raval, Barrio Gótico, Sagrada Familia, nakupovalna središča in trgovinski centri, letališče Prat, avtoceste in bencinska postajališča;
- V Barceloni so pogoste kraje predmetov iz avtomobilov s tujimi registrskimi tablicami. Tovrstne tatvine izvaja organizirana skupina ljudi, ki krajo izvedejo na naslednji način: preluknjajo avtomobilsko gumo (na parkiranemu avtomobilu ali avtomobilu, ki stoji). Ko voznik vozila želi preveriti omenjeno težavo, pristopi neznanec z namenom nudenja pomoči (ter tako voznika premoti), medtem ko drugi neznanec iz avta izvleče torbico in druge vredne predmete.
- Obalni kraji: Costa Brava in glavni turistični kraji na mediteranski obali;
- Kanarski otoki: kraji, kjer je večja gostota turistov, posebno še Playa de las Americas na Tenerifih in Playa del Inglès na Gran Canaria.
- Sevilla: Barrio de Santa Cruz v nočnih urah. Javna parkirna mesta v bližini katedrale;
- Palma de Mallorca: staro mestno središče v večernih urah.
- Na obvoznicah okoli Madrida (M30 in M40 ter A4 in A5) delujejo roparji, ki se predstavljajo kot prometna policija. Španska policija v zvezi s tem opozarja, da je prometna policija vedno uniformirana, neobeležena policijska vozila pa imajo utripajoči elektronski znak »Policia« ali »Guardia Civil«; policija od potnikov lahko zahteva le osebni dokument, ne bo pa zahtevala denarnice ali pregledovala potovalk. V primeru dvoma potniki lahko pokličejo na tel. št. policije: 112.
LOKALNA VALUTA: evro, španski kovanci za evro
KREDITNE KARTICE, BANKOMATI: V večini trgovin in restavracij sprejemajo kreditne kartice Eurocard in Visa. V večjih hotelih in trgovinah sprejmejo tudi Diners in MasterCard.
TELEFON, INTERNET:
Vrhnja internetna domena: .es
Nacionalna klicna koda: ++ 34 (1)
ČASOVNA RAZLIKA: UTC+1 (Kanarski otoki UTC 0), (poletni čas +2)
ELEKTRIKA: Električna napetost je 220 V.
VODA: Pitje vode iz pipe ni priporočljivo, Uporabljajte ustekleničeno vodo.